KATARZYNA ŻARSKA BLOG

Recenzje KSIĄŻEK

Sekretne życie Roberty

sekretne.jpg

Życie, które zmienia swój bieg, oraz kobieta, która przejdzie wewnętrzną przemianę, to główne wątki książki pt. „Sekretne życie Roberty”. W tle, fascynujący Paryż i rzeźba, która kryje pewną zagadkę.

Autorka książki Małgorzata Hayles, urodziła się w Świebodzinie. Jest absolwentką filologii angielskiej. Zadebiutowała powieścią „Tymczasowa”. Obecnie, mieszka w Poznaniu.

Główną bohaterką książki, jest Roberta. Czytelnik powoli wchodzi w jej codzienny świat. Ma 180 centymetrów wzrostu, trudności w doborze stroju i sporą wagę. Wzór trapezu, stał się znienawidzonym motywem przewodnim jej ubioru, przez niedoskonałą sylwetkę. Nie umawia się na randki. Pracuje w zakładzie pogrzebowym. Pomimo to, praca jest sensem jej życia.

Pewnego dnia, zauważa wyrzuconą przez kogoś kanapę w kwiatki. Postanawia zabrać ją do domu. W kanapie znajduje się książka, a w niej, pocztówka wysłana przed laty z Francji, do mężczyzny, który mieszkał w sąsiedztwie Roberty. Zaskoczona spostrzega, że jest podpisana jej imieniem.

Czy to czysty zbieg okoliczności? A może przeznaczenie? Roberta usiłuje rozwiązać zagadkę. Jest bardzo cierpliwa i pragnie dowiedzieć się czemu „jej imienniczka”, postanowiła czekać na kolejne spotkanie z tajemniczym adresatem, aż 20 lat.

Miejscem spotkania jest Paryż, Muzeum Rodina, gdzie znajduje się rzeźba „Wiek dojrzały” Camille Claudel.  Skąd ten pomysł? Wiem jedno, że Paryż zafascynuje Was tym co stare, tradycyjne, ale i nowoczesne.

Dziewczyna wpada na pomysł, by pojechać z Poznania do Paryża rowerem. Plan jest ambitny i daje wiele satysfakcji. Po drodze, Roberta odwiedza różne miejsca i poznaje nowych ludzi.  Dzięki tej podróży zrozumie wiele, ale przede wszystkim ziemi się ona sama i jej podejście do życia.

Przekonajcie się sami. Gorąco polecam

Katarzyna Żarska.