KATARZYNA ŻARSKA BLOG

Recenzje KSIĄŻEK

Wielka Księga Legend Warszawy

legendy.jpg

„ … Spełnienie Własnej Legendy jest jedyną powinnością człowieka...”

(Paulo Coelho)

 

Czy lubicie czytać bajki lub legendy? Jeśli tak, to dla Was idealna publikacja.

Według definicji legendy opowiadają o mędrcach, świętych, władcach, politykach, wojownikach lub innych popularnych bohaterach. Składają się często z nieprawdopodobnych, albo nierealnych motywów. Czym więc przyciągają czytelnika? Wydaje mi się, że innym wymiarem.

Książka jest idealna dla młodego, jak i dojrzałego czytelnika. Powinien ją przeczytać też każdy mieszkaniec stolicy, by zrozumieć, że Warszawa, to nie tylko duże pieniądze, praca i kokieteria, ale historia, która kształtowała całe pokolenia. Autorką jest Anna Wilczyńska, zaś ilustratorką - Małgorzata Lewandowska.

Każda legenda żyje „własnym życiem”. Pisarka podkreśla, że charakterystyczne miejsca dają wiele wskazówek. Książka ma w sobie duszę i życie. Tym bardziej cieszę się, że bardzo szybko się ją czyta. Legendy były i są zapisem sposobów myślenia, wyobrażeń o świecie ludzi z dawnych wieków. Niewątpliwie mogą stanowić ciekawą lekturę również dla pasjonatów różnych źródeł informacji i historii. Współczesna Warszawa ma wiele miejsc gdzie krążą plotki i mity.

Dwadzieścia pięć legend zawiera ciekawą fabułę. To m. in „Wars i Sawa”, „Bazyliszek”, „Złota Kaczka”, „Panna i jednorożec”, „Most Zygmunta Augusta”, czy „Matka Boska z cudownego obrazu”.

Tytułowy Bazyliszek podobno mieszkał w podziemiach spalonej kamienicy na Krzywym Kole, Złota Kaczka była podstępna, a Matka Boska Pocieszenia z kościoła Świętego Marcina w Warszawie, uchroniła świątynię swoim płaszczem przed pożogą.

Historie są interesujące, tym bardziej, że akcja większości opowiadań toczy się w Śródmieściu – na Starym i Nowym Mieście. Książka jest przepięknie wydana, a na końcu znajduje się przydatny słowniczek i obszerna bibliografia.

Gorąco polecam

Katarzyna Żarska.

Wydawnictwo: Skarpa Warszawska

Oprawa: twarda

Liczba stron: 300