KATARZYNA ŻARSKA BLOG

Recenzje KSIĄŻEK

Święty i Błazen

swiety-i-blazen.jpg

 

„ ... Portret codzienny, bez retuszy. Góra jest, jaki jest.

Jeden taki musi być, jak powiedział Józef Tischner ...”

 

Osobowość nietuzinkowa, tak z całą pewnością można określić ojca Jana Górę.

Kiedy przeczytałamPerłę – Afrykański przypadek księdza Grosera” wiedziałam, że będę sięgać po kolejne publikacje tego autora. W nich jest coś niesamowitego. To nie tylko obraz kościoła i człowieka, to charakterystyczny styl literacki, który nie nudzi zwykłego czytelnika.

Jan Grzegorczyk, to pisarz i publicysta, w latach 1982 – 2011 redaktor miesięcznika „W drodze”. Wszystkie części trylogii o przypadkach księdza Grosera – „Adieu”, „Trufle”, czy „Cudze pole”, stały się bestsellerami. W 2006 roku, ukazały się opowiadania, które opisują rzeczywistość w hospicjum. Natomiast w 2014 roku, autor wydał „Świętego i błazna”, czyli rozmowę – testament z legendarnym ojcem Janem Górą, który co roku, przyciągał na pola Lednicy tysiące młodych ludzi i stał się wzorem do naśladowania. Obecnie książka została poszerzona o ostatnie dni i słowa zmarłego dominikanina, która wyszła z podtytułem „Jego droga do świętości”.

Przede wszystkim Lednica, to niezwykłe wielohektarowe pole. Miejsce jest interesujące, bo istotna jest tam świadomość wiary młodych ludzi. Przyjeżdża tam młodzież z całej Polski, politycy, ludzie kultury i świata mediów. Pamiętam nasz licealny wyjazd. Wtedy towarzyszył nam śmiech, modlitwa, zła deszczowa pogoda i lądowanie na „czterech literach”. Wszytko, miało swój smak. 

Interesująca jest troska o prawdę i realizowanie zamierzonych zadań ojca Jana. Czytelnik dowie się wiele o powołaniu, życiu, ale i trudnej grze na klarnecie. Publikacja uzupełniona jest kolorowymi i czarno – białymi fotografiami. To także udokumentowane spotkania  z papieżem Janem Pawłem II, który zdawał sobie sprawę z nietuzinkowych pomysłów uśmiechniętego dominikanina. Nie będę opowiadać książki, ale przeczytajcie ją, bo jest idealna dla młodego pokolenia, które pamięta i nie traci szansy na mądrą przyszłość.

Gorąco polecam

Katarzyna Żarska.

 

Wydawnictwo: ZYSK i S-ka

Oprawa: miękka

Liczba stron: 512 – bez zdjęć na końcu książki