KATARZYNA ŻARSKA BLOG

Recenzje KSIĄŻEK

Cena Szczęścia

Cena szczęścia.jpg

„ … Nie da się dłużej funkcjonować w ten sposób.

Pomiędzy żoną a kochanką.

To tak, jakby człowiek stał na dwóch rozpędzonych wozach jadących w różnych kierunkach ...”

W sumie wszystko zaczyna się od plotki, bo saga rodu Cantendorfów jest wciągająca i momentami zaskakująca. Tytuł - nawiązuje do pozytywnych emocji, ale czy wszystko będzie takie proste?

Autorką powieści jest Krystyna Mirek. Na Warszawskich Targach Książki nie miałyśmy okazji wymienić spostrzeżeń dotyczących literatury, ale mam nadzieję, że kiedyś to nadrobimy. Mirek jest autorką powieści obyczajowych. Z wykształcenia jest polonistką i przez wiele lat pracowała w szkole. Prywatnie ma większe wyzwanie, to żona i matka czwórki dzieci. W wywiadach podkreśla, że pisanie, to nie tylko pasja, ale i sposób na realizację marzeń. Muszę przyznać, że to pierwsza książka pisarki, którą miałam okazję przeczytać.

Hrabia Aleksander Cantendorf jest bogaty, niezwykle przystojny i stanowi najlepszą partię w okolicy. Niestety jego żony, umierają w tajemniczych okolicznościach i co ciekawe, to nie odstrasza kolejnych, chętnych kandydatek. Według nich to nieszczęśliwy i niewinny mężczyzna. A może Aleksander ma dwie twarze?

Jego kolejną żoną ma zostać Kate Milton. Ta odważna dziewczyna, zbyt często mówi, co naprawdę myśli i powiem szczerze, że dzięki temu, zyskała moją sympatię. W sumie to książka, o marzeniach młodej dziewczyny, o zamążpójściu, oraz intrygach. Bo czy małżeństwo, które będzie oparte na spłacie długu i ochronie przed bankructwem swojej rodziny będzie szczęśliwe? Środowisko hrabiego uważa, że zwykła Kate, to zdecydowanie nieodpowiednia kandydatka. Ukryte zło i duchy przeszłości na zamku, też nie śpią.

Zamek Cantendorf kryje wiele tajemnic. Czy ujrzą one światło dzienne? A może w rzeczywistości hrabia szuka czegoś wyjątkowego? W pewnym momencie czytania musiałam zrobić przerwę. Powieść zawiera bardzo dużo emocji i jest zagadką. Z przymrużeniem oka czytelnik obserwuje „giełdę matrymonialną” panien, które za wszelką cenę chcą zdobyć dobrą partię.

To także analiza zachowania byłej kochanki hrabiego Lady Adler, z której miłości nie pozostał nawet ślad. Lady Adler czuje się samotna, niechciana, pozbawiona rodziny, bo pod dachem byłego kochanka, pozostało jej jedynie knucie skomplikowanych intryg.

Hrabia nie liczy się z opinią otoczenia, ale w pokrewny sposób ma pewne ustalone zasady. Metody w książce są stare, jak świat. Dominują pieniądze, pozycja społeczna, polowania, oraz kłamstwa. A może w tym całym pędzie, nasi bohaterowie są tylko słabymi aktorami? Hrabia ciągle pragnie ułożyć sobie życie, ale jest cały czas, na ludzkich językach.

Gorąco polecam

Katarzyna Żarska.

Wydawnictwo: EDIPRESSE KSIĄŻKI

Oprawa: miękka

Liczba stron: 336