KATARZYNA ŻARSKA BLOG

Recenzje KSIĄŻEK

Grom z jasnego nieba – opowiadania

grom.jpg

„ … Wiesz- nauczono cię tego – że to, co posiadałaś, nigdy do ciebie nie wróci ...”

 

Dom powinien być bezpieczny, uśmiech szczery, a opowiadania wciągające. Nie każde z nich ma szczęśliwe zakończenie. To emocje, miłość, śmierć, oraz przemoc. To pierwsza książka McCracken, którą miałam okazję przeczytać.

Autorką książki jest wspomniana już Elizabeth McCracken. Pisarka urodziła się w Bostonie, ale obecnie mieszka w Nowym Jorku. Jej mąż również jest pisarzem. Niestety nie brak dramatycznych wydarzeń w jej życiu. Kiedy poroniła, szukała ucieczki od rzeczywistości i przelała swoje emocje na papier. Pracowała jako bibliotekarka, prowadziła uniwersyteckie kursy kreatywnego pisania, a obecnie wykłada literaturę na University of Texas w Austin.

W książce znajdziecie takie opowiadania jak: „Dom”, „Coś cudownego”, „Juliet”, „Głód”, „Terpsychora” i wiele innych. Każde jest nietuzinkowe. Np. historia matki, która straciła dziecko ujawnia ogromne cierpienie. Dom, to rzeczy, które przechowujemy i boimy się ich pozbyć. To dwoje ludzi, którzy na pierwszy rzut oka do siebie nie pasują, ale uzupełniają się w zwykłej codzienności. A może to po prostu, dopasowanie się do otoczenia? Dom, który zawiera smutek i charakter osób w nim mieszkających, wygląda zupełnie inaczej.

Terpsychora, to jedna z greckich muz, ale czy będzie miała coś wspólnego z naszymi bohaterami? Bo czy miłość od pierwszego wejrzenia może mieć szczęśliwe zakończenie? I czy piła muzyczna może działać na wszystkie kobiece zmysły?

Historia Juliet jest również interesująca. Ta młoda kobieta przychodzi do biblioteki i obserwuje. Odwiedza część dla dzieci. Później, zostaje brutalnie zamordowana i chyba, ten fakt wywołuje szok u czytelnika, bo morderca był tak blisko. W rzeczywistości Juliet, nazywała się Suzanne Cunningham. Miała 34 lata i była rozwódką z trójką dzieci.

Na końcu książki znajduje się przewodnik dla czytelnika, który zawiera wywiad z autorką książki.

Niektóre opowiadania są smutne i trochę depresyjne, ale każdy odbiorca odczyta je inaczej. Myśli, sytuacje i bohaterowie mogą namieszać. Nie ma w nich zachwytu życiem, a przeciwności są ponadczasowe.

Polecam

Katarzyna Żarska.

Wydawnictwo Kobiece

Oprawa: miękka

Liczba stron: 272

PREMIERA: 16.06.2017 (nowość wydawnicza)