KATARZYNA ŻARSKA BLOG

Recenzje KSIĄŻEK

Dom Bez Okien

dom.jpg

„… Mężczyźni są sprytniejsi, często zmieniają żony,

Kobiety natomiast kochają na zawsze, jak szalone …”

Prawa kobiet i walka o nie, to jedno z moich ulubionych zagadnień poruszanych w powieściach. Przekonacie się, że zarówno afgańska tradycja, jak i główna bohaterka Ziba kryją przed nami wiele tajemnic.

Autorką książki jest Nadia Hashimi, która ma na swoim koncie powieść pt. „Afgańska perła”. Hashimi urodziła się i wychowała w Nowym Jorku, dokąd wyemigrowali jej rodzice we wczesnych latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Pracuje jako lekarz pediatra na przedmieściach Waszyngtonu. Przywiązanie do afgańskiej kultury wyniosła z rodzinnego domu, dzięki temu możemy teraz zrozumieć specyficzny system wartości, przedstawiony w jej publikacjach.

Każdy system ma swoje kryteria. Nieważne, czy dotyczy to polityki, czy zwykłego życia codziennego. W powieści „Dom bez okien” życie płata figla głównym bohaterom. Brak poczucia wolności i sprawiedliwości odbija się szerokim echem w cywilizowanym, europejskim świecie. Ale czy mamy na to jakiś wpływ? To nie tylko ślepa wiara w tradycję, ale i zły urok czyli „nazar”.

Życie głównej bohaterki Ziby jest zagrożone. Zostaje oskarżona o zabicie swojego męża Kamala, który zostaje zamordowany w bliżej nieokreślonych okolicznościach. A może to wszystko był nieszczęśliwy wypadek? Jak poradzi sobie kobieta z wewnętrznym ostracyzmem? Ziba wykonuje codzienne obowiązki żony i matki. Pranie, sprzątanie i gotowanie wypełniają jej całe życie. Wszystkie niewiasty są uciemiężone i walczące na swój sposób, ponieważ cierpliwość każdego mężczyzny, ma swoje granice.

Z pomocą przybędzie jej Jusuf, młody prawnik, który co prawda urodził się w Afganistanie, ale wychował w USA. Jest oddany prawdzie i skupiony na prawach człowieka i prawie imigracyjnym. Ma poczucie celu w życiu i sprawiedliwości. Nie myśli o znalezieniu żony, lecz prawdzie i idei.

Afganistan i prawa kobiet to temat rzeka. Politycznie to nie tylko wewnętrzne walki, ale i podporządkowanie się silniejszemu. Kobieta ma służyć mężczyźnie bezwarunkowo, tak jak Ziba. Ale czy bezbronna kobieta ma coś do powiedzenia? Wygląd celi, niebezpieczne współmieszkanki, materac twardy jak beton, są dalekie od normalnej rzeczywistości.

Książka ma wiele barw. Żółć przechodzi w zieleń, a szarość w błękit. Świat kobiet jest zamknięty, a każda z więźniarek nosi ze sobą bolesny bagaż doświadczeń zaczynając od uniknięcia honorowego zabójstwa, a kończąc na łasce mężczyzny. W tym przypadku czas, nie jest wcale dobrym doradcą.

Gorąco polecam

Katarzyna Żarska.

Wydawnictwo Kobiece

Liczba stron: 496

Oprawa: miękka

Tłumaczenie: Urszula Gardner