KATARZYNA ŻARSKA BLOG

Recenzje KSIĄŻEK

Jak żyć?

jak-zyc.jpg

„ … Dobre serce wydaje dobre myśli. Jaki bowiem jest skarbiec, takie i myśli …”

(Talazjusz z Libii)

To pytanie będzie Wam się kojarzyło się z polityką, ale nic z tego ! Zagadnienia i problemy poruszone w tej publikacji dotyczą religii, wyciszenia i szukania tego, co w życiu najważniejsze.

Nauka Ojców Pustyni zgłębiana jest między innymi przez ojców benedyktynów w Tyńcu. To tam, ciekawy turysta i poszukujący pielgrzym w rytmie życia klasztornego, może odnaleźć Boga.

Książka porusza problemy modlitwy, ascezy, pokusy i wyciszenia. Istotnym pytaniem jest to, dlaczego Ojcowie Pustyni mogą być dla Nas przykładem uporządkowanego stylu życia? Zapytacie, co nam da ta nauka?

Pustynia, to taki pewien styl życia, czyli taki lifestyle, który można odnieść do własnego życia, choćby w minimalnym zakresie. Ojcowie Pustyni położyli fundament duchowy, na którym wyrosła duchowość chrześcijańska.

Książkę otwiera wywiad z ojcem Szymonem Hiżyckim, opatem klasztoru benedyktynów w Tyńcu, który jest specjalistą w dziedzinie Ojców Pustyni. To najmłodszy opat od powojennych czasów. Jego refleksje na temat praktyki modlitwy Jezusowej są trafne i potrzebne.

Po przeczytaniu książki każdy z Nas wyciągnie indywidualne wnioski. Ja, ze swojej strony polecam odwiedziny klasztoru i małą odskocznię od codziennych problemów. Kazania są dalekie od zwyklej paplaniny, nie dotyczą polityki, lecz w przemyślany sposób wskazują naukę kościoła. Benedyktyńskie opactwo śś. Apostołów Piotra i Pawła w Tyńcu zostało założone przez Kazimierza Odnowiciela w 1044 r. W ciszy, każdy zrozumie modlitwę, posłucha chorału gregoriańskiego, będzie mógł zobaczyć interesujące kompozycje florystyczne i znaleźć coś, dla duszy i ciała ;-)

Gorąco polecam

Katarzyna Żarska.

Tyniec Wydawnictwo Benedyktynów

Oprawa: miękka

Liczba stron: 144

Projekt okładki: Jacek Zelek