KATARZYNA ŻARSKA BLOG

Recenzje KSIĄŻEK

Nieobecne Miasto

nieobecne_miasto_RGB-01.jpg

„ …  Ceprzy to zatem kłopotliwa konieczność, nieuchronny koszt wzrostu wygody, przyjemności, zysku. Modernizacja ma swą cenę, a oni są jedną z jej składowych ...”

 

Pozostaje w klimacie gór i poznawania dawnych miejsc. Wiek XIX szanuje właściwości czystej wody i powietrza, ale czy historyczne Zakopane jest aż tak piękne?

Autorami książki są Maciej Krupa, Piotr Mazik i Kuba Szpilka. Dwóch etnologów i historyk sztuki oddają w ręce czytelnika dość nietypowy przewodnik. Pokazane są ciemne zaułki Zakopanego, a nie to, które pragnie odwiedzić zwykły turysta.

Mieszkać w nim w II połowie XIX wieku znaczyło – egzystować w krainie przysłowiowej nędzy. I to szokuje. Głód, analfabetyzm i choroby, to codzienność. Pomimo wszystkich przeciwności znalazło się tu wielu Żydów i ceprów.

Do miasta często przybywali chorzy na gruźlicę. Natomiast społeczność żydowska była dobrze zorganizowana. Zakopiańscy Żydzi podlegali jurysdykcji gminy żydowskiej w Nowym Targu. Po wkroczeniu hitlerowców rozpoczęło się ich prześladowanie. Na początku wojny, mieszkało tu 129 rodzin żydowskich, które w większości posiadały dość wysoki status ekonomiczny. Wielu wywieziono do obozu zagłady w Bełżcu.

Subtelnie przedstawiono różnice i sposób myślenia. Podobno górale, to najlepszy materiał na mężów. Dbają o dom, rodzinę i są bardzo pracowici i twardo stąpają po ziemi. Ceper i góral, to dwie różne osobowości. A taki człowiek gór z krwi i kości, pewnych prac nie wykonuje.

Stare zdjęcia ukazują remont torów kolejowych, ciężką pracę robotników w kamieniołomach, czy pracowników uzdrowisk. Budowa kolejki na Kasprowy Wierch to także ogromny projekt modernizacyjny.

Piękne jest stwierdzenie „że po każdych gościach ktoś musi posprzątać”, dlatego wypoczywający turysto, bądź świadom swojego zachowania i pomyśl, co działo się tu dużo wcześniej ;-)

Gorąco polecam

Katarzyna Żarska.

Wydawnictwo: Czarne

Oprawa: twarda

Liczba stron: 148