KATARZYNA ŻARSKA BLOG

Recenzje KSIĄŻEK

Witraż

witraz.jpg

„ … W swoim długim życiu przywykł do bycia latarnią morską. Znużony tą rolą, pragnął odpocząć, ale ilekroć podejmował taką decyzję, pan Bóg śmiał mu się w nos z jego planów, szydził z jego naiwnej wiary stanowienia o własnym losie i podsuwał mu następne zadanie do wykonania …”

Kolorowe szkiełka, które tworzą obraz znane są już od starożytności. Zostały jednak  rozpowszechnione od wczesnego średniowiecza, ale w pełni rozwinęły się w sztuce gotyckiej.

Książka, którą pragnę Wam przedstawić swoją premierę miała 17 sierpnia. To absolutna nowość. Agnieszka Korzeniewska ma na swoim koncie wiele interesujących publikacji. To cykl zeszytów „Zaczarowana Codzienność”, czyli optymistyczne myśli dotyczące naszego życia i otoczenia uzupełnione fotografiami. Niebieskie zeszyty, to zarówno dłuższe teksty, jak i zarys myśli. Każdy odbiorca, znajdzie w nich coś dla siebie. To taka wewnętrzna i psychologiczna rozmowa z samym sobą.

Sama autorka to matka, żona, blogerka i pisarka mieszkająca na stałe w Brukseli i na Podlasiu. Studiowała ekonomię na Uniwersytecie Gdańskim, oraz pedagogikę resocjalizacyjną na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Pracowała z więźniami, oraz w amerykańskiej firmie konsultingowej. Chyba dobrze, po teraz oddała całą swoją pasję pisaniu.

Książka opisuje życie trzech polskich emigrantek. Miłość, której każdy z nasz szuka przeplata się z ludzkimi dramatami. Zuza, Melania i Magda, to trzy kobiety po przejściach. Każda z nich wyjechała z innego powodu z Polski, ale pragnie odmienić swój los.

Bruksela nie jest łatwym miastem do poruszania się. To liczne uliczki, oraz placyki bardzo podobne do siebie.

Zuzanna ma zwyczajne życie. Jest pomocą w dziale księgowym ogromnej firmy. Pomimo słabej pensji uwielbia swój świat liczb. Dzięki dobremu charakterowi trafnie ocenia sytuacje i ludzi. Przeżyła zawód miłosny, ale przecież na jednym mężczyźnie świat się nie kończy! Wyjazd odmieni jej życie rodzinne. Zmiana otoczenia staje się najlepszym rozwiązaniem. Wujek Stefan okaże się taką „dobrą duszą”, pomimo bolesnych doświadczeń z przeszłości.

Kolejną bohaterką jest zamożna i dość zaborcza Melania. To kobieta sukcesu, pilna i ambitna. Studia medyczne wybrała wbrew sobie. Dwaj mężczyźni są dla niej ważni - to mąż, oraz profesor z pozycją. Pragnie uciec od swojego pochodzenia. Nie chce pamiętać swojej biedy.

Dla mnie najciekawszą postacią jest Magda, absolwentka filologii polskiej, której losy według mnie przyciągną czytelnika najbardziej. Czy miłość, a może śmierć, stanie na pierwszym planie? Proste gesty, urwane myśli, szczęście i ambicje. Przekonajcie się o tym sami odkrywając drugą, tą metaforyczną stronę „Witrażu”.

Życie i nowe sytuacje zaskakują bohaterów. Czasami nowe rozwiązania są na wyciągnięcie ręki. Tylko wszyscy, muszą uważać na to, by nie popaść w zwykłą rutynę.

Gorąco polecam ciekawą książkę, którą Wydawnictwo idealnie zaprojektowało, a wszystko tworzy spójną całość.

Katarzyna Żarska.

Wydawnictwo: OD DESKI DO DESKI

Oprawa: miękka

Liczba stron: 260

Nowość wydawnicza –  (premiera 17 sierpnia 2017 r.)